banner49

Tutdere’den kayyum atamalarına tepki!

Cumhuriyet Halk Partisi Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman TUTDERE seçilmişlerin görevden alınma yöntemlerinin irdelenmesine ilişkin önerge hakkında TBMM’de CHP grubu adına söz alarak konuştu.

Tutdere’den kayyum atamalarına tepki!

Cumhuriyet Halk Partisi Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman TUTDERE seçilmişlerin görevden alınma yöntemlerinin irdelenmesine ilişkin önerge hakkında TBMM’de CHP grubu adına söz alarak konuştu.

02Haberler.com
02Haberler.com
25 Mart 2020 Çarşamba 18:28
165 Okunma
Tutdere’den kayyum atamalarına tepki!

Tutdere meclis kürsüsünden iktidara çağrıda bulunarak “Antidemokratik uygulamalardan vazgeçin. Anayasa ve hukuk iktidarı da sınırlıyor, size keyfi uygulamalar yapma yetkisi vermiyor.” dedi.

CHP Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere’nin konuşmasından satır başları şu şekilde:

HALKIN İRADESİ İLE SEÇİLMİŞ BAŞKANLAR YERİNE KAYYUM ATANIYOR

Tutdere konuşmasında “Türkiye son günlerde coronavirüs salgınıyla savaşa kilitlenmişken bir taraftan da iktidarın hukuk dışı uygulamalarıyla karşı karşıya kalmaya devam ediyor. Halkın iradesiyle göreve gelen, 31 Mart seçimlerinde vatandaşların sandıkta özgür iradeleriyle seçtikleri Batman Merkez Belediye Başkanı başta olmak üzere bir kısım belediye başkanları İçişleri Bakanlığı tarafından görevlerinden alındı; yerlerine kaymakamlar, valiler görevlendirildi. Anayasa'mıza göre Türkiye Cumhuriyeti bir hukuk devletidir. Yine Anayasa'mızın 127. maddesine göre, ‘Belediyeler seçmenler tarafından seçilerek oluşturulan kamu tüzel kişileridir.’ Bakınız, burası çok önemli: "Seçmenler tarafından..." Sizin bu kayyum uygulamanız, belediyeleri "kayyumlar tarafından seçilen tüzel kişilik" hâline getirdi; hukukta ve demokraside bunun hiçbir yeri yoktur” şeklinde ifadelerde bulundu.

İKTİDAR SANDIKTA YENEMEDİĞİ BELEDİYELERİ KAYYUM SİYASETİYLE DEVİRMEYE ÇALIŞIYOR


Tutdere demokrasinin, olmazsa olmaz temel ilkelerinin hukuk devleti ve halk egemenliği olduğunu vurgulayarak “Şimdi, bu kayyum uygulaması, kayyum siyaseti son dönemlerde iktidar tarafından olağan bir durum hâline getirildi. Hepiniz çok iyi hatırlıyorsunuz, olağanüstü hâl döneminde 674 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'yle Belediye Kanunu'nun 45'inci maddesine yapılan bir eklemeyle ne yapıldı? Terör suçlarından dolayı, yardım ve yataklık suçlarından dolayı istisnai bir düzenleme getirildi ve bu istisnai düzenlemeyle belediye başkanlarının görevden alınmasının, yerlerine atama yapılmasının yolu açıldı. Ancak görüyoruz ki son dönemlerde bu istisnai uygulama esas hâline geldi ve Doğu'da, Güneydoğu'da neredeyse belediye kalmadı. İçişleri Bakanlığının, işte Ceyhan Belediyemize, Yalova Belediyemize ilişkin uygulamaları gündemde, tartışılıyor. Son dönemlerde de özellikle bu belediye başkanlarının görevden alınmasının hukukla bir alakası kesinlikle yoktur. Burada herkesin şunu çok iyi bilmesi gerekiyor: İktidar, özellikle sandıkta yenemediği, sandıkta deviremediği belediyeleri, iktidar gücünü kullanarak, kayyumlar siyasetiyle devirmeye çalışıyor, bu kesinlikle demokrasiye en büyük zararı veriyor. Demokratik bir devletin gerekleriyle kayyum siyaseti kesinlikle bağdaşmamaktadır.” dedi.

ANTİDEMOKRATİK UYGULAMALARDAN VAZGEÇİN

Milletvekili Tutdere, konuşmasının sonunda özellikle iktidar milletvekillerine bir çağrı yaparak “Demokrasinin en temel ilkesi ‘Egemenlik kayıtsız, şartsız milletindir’ diyor. Kayyum uygulaması halk egemenliğini ortadan kaldırıyor. Bu uygulamalar devam ederse demokrasimiz, demokrasi iklimimiz bundan zarar görecektir. Onun için buradan, milletin kürsüsünden çağrıda bulunuyoruz: Antidemokratik uygulamalardan vazgeçin. Anayasa ve hukuk iktidarı da sınırlıyor, size keyfi uygulamalar yapma yetkisi vermiyor. Bu yanlış uygulamalardan vazgeçin.” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.