banner49

Hedeflere Ulaşmada En Temel Güç Eğitimdir

AK Parti Haftalık Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı’nda, 2020-2021 eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla Adıyaman’a yapılan eğitim yatırımları değerlendirildi.

Hedeflere Ulaşmada En Temel Güç Eğitimdir

AK Parti Haftalık Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı’nda, 2020-2021 eğitim-öğretim yılının başlaması dolayısıyla Adıyaman’a yapılan eğitim yatırımları değerlendirildi.

02Haberler.com
02Haberler.com
03 Eylül 2020 Perşembe 20:10
46 Okunma
Hedeflere Ulaşmada En Temel Güç Eğitimdir

AK Parti İl Başkanı Mehmet Dağtekin Başkanlığında gerçekleştirilen Haftalık Olağan Yönetim Kurulu Toplantısı’na, il yönetim kurulunun yanı sıra il genel meclis ve belediye meclis üyeleri de katıldı. Gündemdeki maddelerin görüşülmesinin ardından AK Parti hükumeti döneminde eğitime yapılan yatırımlarla ilgili bilgi veren Başkan Dağtekin, bugüne kadar yapılan yatırımların görsellerini de yönetim kurulu ile paylaştı. Konuşmasının başında 2020-2021 eğitim ve öğretim yılının tüm öğrenciler, öğretmenler ve velilere hayırlar getirmesi temennisinde bulunan Dağtekin “Eğitimci olmam hasebiyle eğitimde Adıyaman’ın nerden nereye geldiğini en iyi bilenlerden biriyim. Meslek hayatım boyunca kalkınma ve ilerlemede hedeflere ulaşmada en temel gücün eğitimli, nitelikli insan gücünün olduğunu her fırsatta öğrencilerime anlattım. Dolayısıyla siyasi hayatımda da eğitim, her zaman öncelikli meselelerden biri olarak gündemimde yer aldı. Allah’a hamd olsun, Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın önderliğinde, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Ziya Selçuk ve geçmiş dönem milli eğitim bakanlarımız, Genel Merkez Disiplin Kurulu Başkanımız Sayın Ahmet Aydın ve Milletvekillerimizin çabalarıyla 19 yılda Adıyaman’ımız eğitimde büyük bir değişim ve dönüşümü yaşadı. Hatırlayın! 2002 yılı öncesinde Adıyaman gündeminde sürekli Adıyaman Üniversitesinin kurulması vardı. Ancak siyasi popülizmden öteye gidemedi. Ta ki, AK Parti iktidara gelene kadar. 2006 Yılında Adıyaman Üniversitemiz Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatlarıyla Adıyaman’ımıza verilen değerin somut bir göstergesi olarak AK Parti Hükümeti tarafından Türkiye de açılan ilk üniversitelerden biri oldu. Adıyaman Üniversitesi bugün itibariyle, 13 Fakülte, 18 Uygulama ve Araştırma Merkezi, 6 Meslek Yüksekokulu, 2 Yüksekokul, 1 Devlet Konservatuvarı, 3 Enstitü, ve onlarca bölümüyle Adıyaman için, ülkemiz ve İnsanlık için değer üretiyor. 2006 yılında kurulduğunda öğrenci sayımız 3753 iken bugün 15.462 öğrenciye yükseldi, yeni kayıtlarla beraber öğrenci sayımız yaklaşık 20 Bin öğrenciye çıktı. 2006 da Üniversitemiz kurulduğunda 85 olan akademik personel sayımız bugün 11 katın üzerinde büyüyerek 950’ ye, 49 olan idari personel sayımız 17 katın üzerinde büyüyerek 850’ ye yükselmiştir. Bilimsel araştırmalar ve yayınlarla da kısa sürede en prestijli üniversiteler arasında yer alan üniversitemizin son olarak koronavirüs salgınına karşı aşı çalışmalarına benzer antiserum üretmesi hepimizin gururlandırmıştır. Bu vesile ile tekrardan Rektörümüz Prof. Dr. Mehmet Turgut’a ve bilim adamlarımıza çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Eğitimde, bütün bir cumhuriyet döneminden daha fazla yatırım yapıldığını kaydeden Dağtekin “ Okul öncesinden, yükseköğrenime varana kadar her alanda öğrenciyi, öğretmeni, idareciyi, velilerimizi ve eğitimi destekledik. AK Parti iktidarı döneminde eğitimde büyük bir yapılanma dönemi geçirildi. Okul sayımız artarken, derslik sayımız yaklaşık ikiye katlandı. Okullardaki spor alanlarımız ve laboratuvar sayılarımızı çok büyük ölçüde arttırarak öğrencilerimizin bu alanlardaki faaliyet imkânlarını yükselttik. Öğretmen sayımız iki katının üzerine çıkarken, öğretmenlerimizin ücretleri 18 yılda yüzde 600 oranında arttı. Öğretmen başına düşen öğrenci sayımız çok büyük ölçüde azaldı. Ders kitapları ücretleri tarih oldu. Eğitime erişmede zorluk çeken öğrenciler için taşıma hizmeti sunuldu. Durumu olmayan ailelere çocuklarını okula göndermeleri şartı ile yardım bağlandı. 2002 Yılı Öğrenci sayısı 139.261 iken 2020 yılı öğrenci sayımız 154.256 ya yükselerek yaklaşık % 10 artmıştır. Aynı dönemler için Öğretmen sayımız 5.355 iken 10.220 ye yükselerek, öğretmen sayısında yaklaşık 2 katı bir artış sağlanmıştır. Cumhuriyetin ilanından 2002 yılına kadar yapılan toplam derslik sayısı 3.513 iken 2003-2020 Yılları arasında yapılan toplam derslik sayımız 3580’dir. İkili Eğitim Yapan Okul Sayısı 2002 Yılında 302 iken bu alanda yaptığımız yatırımlar ve eğitim ordumuzun özveriyle yaptığı çalışmalar sonucunda 24 e düşürülmüştür. Genç ve dinamik bir nüfusa sahip olan, gelişme yolunda önemli mesafe kat eden Adıyaman’ın, başarılı ilerleyişini sürdürebilmesi ve 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için eğitim yatırımlarına devam edeceğiz inşallah. Bu vesile ile Pazartesi itibariyle başlayan 2020-2021 eğitim-öğretim yılı öğrencilerimize, öğretmenlerimize ve velilerimize hayırlı olmasını diliyorum” dedi.

Son Güncelleme: 03.09.2020 20:18
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.