Tohum Yetiştiricileri Alt birliği Yönetim Kurulu Üyeleri, Türkiye Tarım ve Orman Bakanı Yardımcısı Ebubekir Gizligider’ile birlikte Kazakistan’ın Taraz şehrinde gerçekleştirilen ECOSA 8. Tohumculuk kongresine katıldı.

Düzenlenen toplantının oldukça verimli geçtiğini belirten Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Miktat Olgun; “Ekonomik işbirliği ülkeleri tohumcular birliğinin 8. Tohumculuk kongresi Kazakistan’da yapıldı. Tarım sektörü Kazakistan'ın ekonomik, sosyal ve çevresel gelişiminde önemli bir rol oynamaktadır. Kişi başına düşen ekilebilir arazi bakımından dünya sıralamasında ikinci sırada yer alan Kazakistan, 70'den fazla ülkeye ihracat yapan dünyanın en büyük 10 tahıl ihracatçısından birisidir. Kazakistan topraklarının yaklaşık %74'ü ekilebilir tarım razisidir. Tarım Kazakistan’da nüfusun büyük bir kısmı için geçim kaynağıdır. Bu bakımdan bu tür düzenlenen kongereleri önemsiyoruz. Ekonomik işbirliği ülkeleri tohumcular birliğinin daha aktif hale gelmesini önemsiyoruz. Son yapılan kongrede açılan fuara Türkiye’den birçok tohum üreticisi stand açtı. Kazakistan’da sektörümüzde faaliyet gösteren firmalar bu standları inceleme fırsatı buldu. Tohum sektörü adına çok verimli bir kongre oldu.” Dedi.

Düzenlenen kongrenin Nevruz Bayramına denk gelmesinin kongreye ayrı bir renk kattığını ifade eden başkan Olgun; “Ülkemiz Kazakistan'ın bağımsızlığını aynı gün tanıyan ilk ülke olmuştur. 2 Mart 1992 tarihinde Kazakistan'la diplomatik ilişki tesis edilmiştir. Ülkemiz ile Kazakistan arasındaki ortak tarihi, kültürel ve manevi bağlar ilişkilerimizin süratle geliştirilmesine temel teşkil etmiştir. 21 Mart Nevruz Bayramı olması münasebetiyle Kazakistan’da muhtşem etkinlikleri izleme fırsatı bulduk. Oldukça verimli geçen kongerinin her ülke tarımı adına hayırlara vesile olmasını temenni ediyor, kongrenin düzenlenmesinde emeği geçen herkese teşekkür ediyorum” dedi.

Kazakistan Tarım ve Orman Bakanlığı yetkilileri hazır bulunduğu toplantıya Türkiye’den; Türkiye Tohumcular Birliği (TÜRKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Hacı Ömer Güler, Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Miktat Olgun, Tohum Yetiştiricileri Alt Birliği Yönetim Kurulu Üyeleri Mehmet Nihat Dolaş, Osman Yıldız, Alaettin Doğan, TYAB Denetim Kurulu Başkanı Abdurrahman Alkan, Denetim Kurulu Üyesi Rüstem Arıkan, Fidan Üreticileri Alt Birliği Başkanı Serdar Şendağ, ECOSA Derneği üyeleri, TSÜAB Başkanı Yıldıray Gencer, BİSAB Başkanı Selami Yazar ve FİDEBİRLİK Başkanı Kayhan Yıldırım katıldı.

Editör: Halil Metin Harıkçı