banner50

Adıyaman Çiftçisi 'Kenevir Ekim İzni' İstiyor!

TBMM Katip Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Avukat Abdurrahman Tutdere Adıyaman’a “Kenevir” ekilmesi konusunu bir kez daha meclise taşıdı.

Adıyaman Çiftçisi 'Kenevir Ekim İzni' İstiyor!

TBMM Katip Üyesi ve CHP Adıyaman Milletvekili Avukat Abdurrahman Tutdere Adıyaman’a “Kenevir” ekilmesi konusunu bir kez daha meclise taşıdı.

02Haberler.com
02Haberler.com
22 Aralık 2020 Salı 16:42
41 Okunma
Adıyaman Çiftçisi 'Kenevir Ekim İzni' İstiyor!

Ekonomisi tarıma dayalı Güneydoğu Anadolu Bölgesinden bir veya birkaç ilin kenevir yetiştiriciliğine izin verilen mahaller arasında bulunmuyor olması büyük bir eksiklik olduğunu dile getiren Milletvekili Tutdere; “En çok göç veren, özellikle mevsimlik tarım işçiliğinin yaygın olduğu ve mevsimlik tarım işçiliği nedeniyle ‘ırgatlık yolunda’ pek çok canını yitiren Adıyaman’ın kenevir yetiştirilen iller arasına alınması gerekmektedir. Adıyaman kamuoyunun beklentisi ve talebi bu şekildedir.” dedi.

“KULLANIM ALANI OLDUKÇA GENİŞ OLAN KENEVİRİN ÜLKE EKONOMİSİNE GETİRİSİ ÇOK YÜKSEK”

Türkiye’de kenevir yetiştiriciliğinin izne tabi olduğunu ve bakanlık tarafından yönetmelikle belirlenen iller dışında kenevir yetiştiriciliğinin yasal olarak yapılamadığını ifade eden Tutdere, “12 Haziran 1933 tarihli ve 2313 sayılı Uyuşturucu Maddelerin Murakabesi Hakkında Kanunun 23. maddesi ile Kenevir Yetiştiriciliği ve Kontrolü Hakkında Yönetmeliğin 5. Maddesi uyarınca ülkemizde izinli kenevir yetiştiriciliği; Amasya, Antalya, Bartın, Burdur, Çorum, İzmir, Karabük, Kastamonu, Kayseri, Kütahya, Malatya, Ordu, Rize, Samsun, Sinop, Tokat, Uşak, Yozgat ve Zonguldak illerinde ve bu illerin bütün ilçelerinde yapılabilmektedir. Yönetmelikte belirtilen yerler dışında üretim yapılamamaktadır. Bilindiği üzere kenevir, ilaç yapımı (medikal), kâğıt yapımı, yakıt yapımı, kumaş yapımı, otomotiv sektörü ve kozmetik ürünleri başta olmak üzere pek çok alanda kullanılıyor. Liflerinin dayanıklı ve oldukça uzun olması nedeniyle çuval, halat çanta, ağ yapımı vb. alanlarda da sıklıkla tercih ediliyor. Endüstriyel kullanım alanı başta olmak üzere pek çok kullanım alanı bulunan kenevirin ülke ekonomisine getirisi de oldukça yüksek düzeydedir.” dedi.

GÜNEYDOĞU’DAN BİR TEK İLE İZİN VERİLMEMİŞ OLMASI BÜYÜK EKSİKLİKTİR”

Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından izin verilen iller arasında Güneydoğudan bir ilin olmamasını eleştiren Tutdere, “Yönetmelikle belirlenen illerin sayısına bakıldığında üretim izni verilen mahallerin yeterli olmadığı göze çarpmaktadır. Özellikle, ekonomisi tarıma dayalı Güneydoğu Anadolu Bölgesinden bir veya birkaç ilin izin verilen mahaller arasında bulunmuyor olması başka bir eksiklik olarak göze çarpmaktadır. Bilindiği gibi Güneydoğu Anadolu bölgesi en çok göç veren, özellikle mevsimlik tarım işçiliğinin yaygın olduğu ve mevsimlik tarım işçiliği nedeniyle ‘ırgatlık yolunda’ pek çok yurttaşımızı da kaybettiğimiz bir bölgedir.” dedi.

“TÜTÜNÜN ÖNÜNDEKİ ENGELLER NEDENİYLE MAĞDUR OLAN ADIYAMAN ÇİFTÇİSİ, KENEVİR İÇİN İZİN İSTİYOR”

Son yıllarda iktidarın tütün politikası nedeniyle Adıyaman başta olmak üzere pek çok ilde tütün üreticilerinin yasaklar ve yaptırımlar nedeniyle büyük mağduriyetler yaşadığının altını çizen Tutdere, “Özellikle Adıyaman ilimizde son yasal düzenlemelerden sonra tütün üretiminin her geçen gün daha da azalıyor olması, üreticilerimizin mevcut yasal düzenlemelerle birlikte girmiş oldukları çıkmaz ve mağduriyetlerin bir nebze olsun giderilebilmesi adına Adıyaman ve ilçelerinin de ‘İzinli Kenevir Yetiştiriciliği’ yapılan bölgeler arasına alınması gerekmektedir. Adıyaman kamuoyunun talep ve beklentisi de bu yöndedir. Bu sayede hem iktidarın tütün politikası nedeniyle mağdur olan Adıyamanlı üreticilerin ve bölge halkının mağduriyetleri giderilmiş, hem de Adıyaman’ın ülke ekonomisine sağladığı katkı arttırılmış olacaktır.

“ADIYAMAN’I İZİNLİ KENEVİR YETİŞTİRİCİLİĞİ YAPILAN İLLER ARASINA NE ZAMAN ALACAKSINIZ?”

TBMM Başkanlık Divanı Üyesi Avukat Abdurrahman Tutdere, Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle sorular sordu. Tutdere, “Adıyaman kamuoyunun talep ve beklentisi doğrultusunda, ‘İzinli Kenevir Yetiştiriciliği’ yapılan iller arasına Adıyaman ve ilçelerinin eklenmesi için herhangi bir çalışma yapmayı düşünüyor musunuz? Adıyamanlı üreticilerin yaşadıkları mağduriyetlerin giderilmesi ve Adıyaman’ın ülke ekonomisine sağladığı katkıların arttırılması için Adıyaman ve ilçelerini ‘İzinli Kenevir Yetiştiriciliği’ yapılan iller arasına alacak mısınız? Ne zaman alacaksınız?” diye sordu. Bakanlığın cevabı geldiğinde kamuoyuyla paylaşacaklarını belirten Tutdere, konun takipçisi olacaklarını söyledi.

Son Güncelleme: 22.12.2020 16:45
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.