13-19 Kasım dünya antibiyotik farkındalık haftası münasebeti ile Adıyaman İl Sağlık Müdürlüğü Eczacılık ve Tıbbi Cihaz Şubesi ve İlçe Sağlık Müdürlükleri personelleri tarafından Milli Eğitim Müdürlüğü'ne bağlı okullarda öğrenci velilerine, öğrencilere ve öğretmenlere yönelik birtakım etkinlikler düzenlendi.

Bu kapsamda 1. Sınıf öğrencilerine dağıtılmak üzere 1100 adet silgi,1100 adet kalem, 1100 adet kalemtıraş ve 1100 adet kalemlik Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından belirlenen Namık kemal ilkokulu, İnönü ilkokulu, Malazgirt ilkokulu, Zeynep Turgut ilkokulu, Orhan gazi ilkokulu, Atatürk ilkokulu, TOKİ ak Şemsettin ilkokullarında okuyan öğrencilere dağıtımı, il sağlık müdürü Uzm. Dr. Erdoğan Öz’ün iştiraki ile gerçekleştirildi.

Öğrenci velilerine verilmek üzere içerisinde akıllı ilaç kullanımı ile ilgili tavsiyelerin yazıldığı 1100 adet mektup öğrencilere verildi.

2018-2019 eğitim ve öğretim yılının başlamasıyla birlikte öğrencileri bilgilendiren İl Sağlık Müdürlüğü yetkilileri, miniklere ve velilerine hekimlerinin reçete etmediği ilaçları kullanmamaları konusunda uyarılarda bulundu. Yetkililer ayrıca hasta oldukları zaman önce hekimlerine başvurmaları, hekimlerinin önerdiği ilaçları, belirlenen süre ve miktarlarda kullanmaları gerektiği konusunda bilgiler aktardı.

İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Erdoğan Öz konu hakkında yaptığı açıklamada "Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yanlış ve gereksiz ilaç kullanımı halk sağlığını etkileyen önemli sorunlardan biridir. İlaçların yanlış ve uygunsuz kullanımı hem sağlığımıza hem de bütçemize büyük zarar vermektedir. Ülkemizde de DSÖ’nün önerileri doğrultusunda, Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu Başkanlığımız 2014 yılında “Akılcı İlaç Kullanımı Ulusal Eylem Planı”nı hazırlamış ve uygulamaya koymuştur. Tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde de AİK’nın ana teması bağışıklık sisteminin etkilenmesi sebebiyle antibiyotik direncini ve kullanımını azaltmak amacıyla, Sağlık Müdürlüğümüz tarafından İlimizde bir dizi faaliyetler yapılmış ve yapılmaya da devam edilmektedir.

Yapılan tüm bu faaliyetler neticesinde Adıyaman’da; 2015 yılında antibiyotik bulunan reçete yüzdesi(Aile Hekimi+Diğer Hekim) %37.35 (TOR %33.56) iken, 2016 yılında %33.95 (TOR %32.11) ve 2017 yılında %31.65 (TOR %29.76) inmiş olup, İlimiz bölgemizde antibiyotik bulunan reçete yüzdesi en düşük olan il haline gelmiştir.” dedi.