Haber: Metin HARIKÇI
 

Yarım asırlık tecrübesiyle, Türkiye’nin en değerli sanayi kuruluşları arasında yer alan Eti Alüminyum, Konya basınına özel olarak düzenlenen iftar programına ev sahipliği yaptı. Gazetecilerle bir araya gelen Eti Alüminyum A.Ş. Genel Müdürü Mehmet Arkan, Türkiye’de daha fazla yerli üretim hedefiyle, stratejik sektörler için üretim yaptıklarını hatırlattı.

100.000 TON KAPASİTELİ HADDEHANE YATIRIMI

Türkiye’de madenden son ürüne kadar üretim yapabilen tek tesise sahip olan Eti Alüminyum’un Genel Müdürü Mehmet Arkan, “Konya’ya yatırıma ve istihdama katkı vermeye devam ediyoruz. Savunma sanayi gibi stratejik sektörlerde; uçak gövdeleri, zırh malzemelerinin hammaddesi ve gemi sektöründe kullanılan alüminyum ürünleri üretebilmek amacıyla Seydişehir’de yeni bir haddehane yatırımına başladık. Sıcak ve soğuk hadde üretme imkanına kavuşacağımız yeni tesisi 3 milyar TL’lik yatırımla kuracağız. İki yıl içinde hayata geçirmeyi planladığımız tesisin, bugünkü fiyatlarla, cari açığın kapanmasına yılda 350 milyon dolarlık katkı sağlayacağını öngörüyoruz. Yıllık 100 bin tonluk ek üretimin yanı sıra, yeni yatırımımızla 285 kişiye de ek istihdam kapısı açacağız.” dedi.

Yine yakın zamanda yerli üretimi artıracak çok önemli bir yatırıma imza atıldığını belirten Arkan, Seydişehir’deki alüminyum üretim tesisine eklenecek ‘Öğütülmüş Alümina Ünitesi’yle, Türkiye’de tamamı ithal edilen özel alüminayı ilk kez, yıllık 40 bin tonluk özel üretim kapasitesiyle Eti Alüminyum’un üreteceğinin altını çizdi.

SEYDİŞEHİR’DEN YURT DIŞI PAZARINA ALÜMİNYUM

Konya’yı ‘katma değerli üretim üssü’ yapmayı hedeflediklerini vurgulayan Arkan sözlerini şöyle sürdürdü: “Türkiye’de ilklere imza atmış bir alüminyum tesisiyiz. Ülkemizin yıllık ihtiyacının yüzde 10’u olan 82 bin tonluk alüminyumu Seydişehir’de üretiyoruz. Üretirken, attığımız her adımda sürdürülebilirliğe odaklanıyoruz. Son yıllarda Ar-Ge kadar önem verdiğimiz konulardan biri de ‘Yeşil Alüminyum.’ Bunu başarmak için çok çalıştık ve nihayet hedefe çok yaklaştık. Eti Alüminyum’un arazisi içinde dört güneş enerji santralı kurduk. Oymapınar Hidroelektrik Santralı’yla birlikte artık üretimde kullandığımız tüm elektriği, yenilenebilir kaynaklardan alıyoruz. Yine ‘sıfır atık’ konusunda Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’yla birlikte çalışıyoruz. Özelleştirme sonrasında yaptığımız yatırımlarla tesisin yaşadığı dönüşümü, en iyi Seydişehirliler biliyor. Türkiye’nin alüminyumdaki gücünü daha yukarılara taşımak gibi bir hedefimiz var. Bu hedefimize ulaşmak için önümüzdeki dönemde de yatırımlarımızı sürdüreceğiz.”