banner45

Şırnak'ta bir kadıncağızın kendince önemli gördüğü rüyasını manevi bir sorumluluk gereği paylaşan, çevresindeki herkesin dürüstlüğüne ve show yapmayacağına kefil olduğu bir imamı tefe koyan insanlara söylenecek söz bulamıyorum.

Maneviyata inanmayan art niyetli insanların konuları dalgaya aldığı bir ortamda masum insanların rüya görebileceği ihtimaliyle bile dalga geçiliyor.

Bu nedenle gerçekten de rüya gören insanların bundan sonra bunu paylaşmaktan çekineceğini düşünüyorum.

Halbu ki, o dalga geçenlerin bile zaman zaman rüya gördüğü ve bu rüyalarının anlamını merak edip "hayırdır inşallah" dediğini hepimiz de biliyoruz.

İnsanların rüya görmesi ve bundan etkilenmesi kadar doğal ne var ki; doğal olmayan ise kendilerinin bile ruh haliyle dalga geçen insanların birilerine şirin görünmek için bu konuları eğlence gündemine almasıdır.

Söylemek istediğim; insanların manevi alemde gördüğü rüyalarla geçmişiyle ilgili aydınlatılabileceği ve hatta istihare rüyalarında olduğu gibi geleceğiyle ilgili de simgelerle uyarılabileği gerçeğinin unutulmamasıdır.

Örneğin, Üveysilik gerçeğiyle ilgili tarihimizde onlarca örnekten birisi olan Veysel Karani...

Tasavvufta, Hz. Peygamber zamanında Yemen’de yaşayıp müslüman olan, ancak kendisiyle bizzat görüşemeyen Üveys el-Karani, yani Veysel Karani'nin rüya veya diğer mânevî yollarla Hz. Peygamber tarafından irşat edildiği kabul edilir.

Bu tür kişilere Üveysî, bu metoda da Üveysîlik denir. Bazı kaynaklarda Üveysîliğin İslâm’dan önce de bulunduğu belirtilmektedir. Hz. Mûsâ zamanında Burh (Burh-i Esved) isminde mütevazi bir kişinin yaşadığı, bu kişinin Allah katında çok değerli olduğu, onun meşrebindeki insanların birbiriyle kalben anlaştığı, bunlara Burhiyân adı verildiği, İslâm’dan sonra da böyle insanlara Üveysiyân denildiği kaydedilir.

Bir örnek de Fatih Sultan Mehmet'in hocası Akşemsettinin rüyasıdır. Hazreti Muhammed, Mekke'den Medine'ye göç ettiği zaman evinde ilk misafir eden Sahabe olan Eyüp Sultan (Ebu Eyyûb Halid bin Zeyd veya Ebu Eyyûb El-ensarî) İstanbul'un fethinden sonra Akşemsettin'in rüyasına girmiş ve kabrinin yerini tarif etmiştir.

Lütfen ama lütfen manevi değer ve inançlarımızı bu kadar kolay harcamayın. Biliyorsanız başka ama bilmiyorsanız sırf birileri sosyal medyada "beğeni tıklasın" diye saçmalayarak hem kendinize hem bu büyük inanç kültürüne zarar vermeyin.

Siz inanmazsanız da manevi alem var ve bu bir gerçek.

Bilmemek ayıp değil ki, bilmiyorsanız bilmeyin ve öğrenmek zorunda da değilsiniz; istemiyorsanız araştırmayın da, öğrenmeyin de ama kimsenin inancıyla dalga geçmeyin..

Mehmet Emin Danış

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner51