banner49
banner48

"İstiklal Marşı, Kur’an Işığında bir bağımsızlık manifestosudur"

Genç Memur Sen Adıyaman İl Temsilcisi Mücahit Tekin ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından İstiklal Marşımızın kabulünün 100. Yılı münasebetiyle basın açıklaması gerçekleştirdi.

"İstiklal Marşı, Kur’an Işığında bir bağımsızlık manifestosudur"

Genç Memur Sen Adıyaman İl Temsilcisi Mücahit Tekin ve Yönetim Kurulu üyeleri tarafından İstiklal Marşımızın kabulünün 100. Yılı münasebetiyle basın açıklaması gerçekleştirdi.

02Haberler.com
02Haberler.com
14 Mart 2021 Pazar 11:19
59 Okunma
"İstiklal Marşı, Kur’an Işığında bir bağımsızlık manifestosudur"

"TBMM’de 2021 yılının İstiklal Marşı Yılı” olarak ilan edilmesine oy birliği ile karar verildi. Bu vesile ile bizler de Genç Memur-Sen Adıyaman Temsilciliği olarak, bugün İstiklal Marşımızı okumak üzere toplanmış bulunmaktayız" diyen Mücahit Tekin "yedi düvele karşı verilen Millî Mücadele’nin, bir beyân’ı zişâna ihtiyacı vardı. Şehid olma hasretiyle emperyalist işgalcilere karşı kadın, erkek, genç, yaşlı ve hatta çocuk demeden savaş cephelerinde saf tutan Anadolu’nun cesur yürekli neferlerine, İstiklâl Mücadelesi azmini pekiştirecek bir marş gerekiyordu. Millî şuuru, imanın ve inancın zaferini meydanlarda diri tutacak bir marşın yazdırılması zarureti doğmuştu" şeklinde konuştu.

"Tarih 12 Mart 1921’i gösterdiğinde, milletimizin vatan müdafaasına ithaf edilmiş yüce bir armağan gibi, mısraları titretiyordu yürekleri İstiklal Marşımızın. Ferasetinin ihtişamına tanık olduğu necip milletin yılmaz iradesi karşısında; Korkma! Diyerek başlıyordu söze büyük şair. Bir milletin en zor şartlarda verdiği kurtuluş mücadelesinde elde ettiği zaferin, ilelebet süreceğinin mutabakat metinini okuyordu âdeta" ifadelerini kullanan Tekin sözlerini şöyle sürdürdü:

"İstiklal Marşı, Cihanşümul bir medeniyetin onurunu sömürgeci işgalcilere karşı nasıl koruduğunun bir vesikası olarak geçmiştir tarihe. Mânanın maddeye hüküm sürdüğü bir tasavvurla yazılmış, her bir mısrası maneviyatla muhkem olan, olağanüstü bir eserdir."

"Klasik bir ifade ve terennüm olmanın ötesinde bir milletin özgürlüğe olan bağlılığının dizelere döküldüğü büyük bir deklarasyondur. Sade bir şiir ve marş olmanın çok ötesinde; sözcüklerin Kur’an Işığında ruha büründürüldüğü bir bağımsızlık manifestosudur."

"Meselenin hülasasını şu iki dize ile bile ortaya koymuyor muydu Kur’an Şairi; “Hakkıdır, hür yaşamış, bayrağımın hürriyet;

Hakkıdır; Hakk’a tapan milletimin istiklal.”

Bugün burada ülke olarak Üstad Mehmet Akif’in milletimize armağanı, beyan’ı zişan olan İstiklal Marşımızın 100. Yılını idrak ediyor olmanın gururunu iliklerimize kadar yaşıyoruz. Türkiye’nin en büyük sendikası Memur-Sen’in gençlik teşkilatı, Genç Memur-Sen olarak; Türkiye’nin çimentosu olduğunu düşündüğümüz İstiklal Marşımızdan feyîz alarak; ilim, irfan ve hikmet yolunda geleceğe emin adımlarla yürüme gayreti içerisinde olacağız."

"2021 yılının “İstiklal Marşı Yılı” olarak ilan edilmesinde emek veren kişi ve kurumlara teşekkürlerimizi iletirken, millet iradesinin tecelligahı olan, Türkiye Büyük Millet Meclisimize de İstiklal Marşımızın şanına yakışır bir nitelikte birlik içerisinde vermiş oldukları karardan dolayı saygılarımızı arz ediyoruz. Türkiye’nin en büyük sivil gençlik hareketi olarak; İstiklal Marşımız gibi kutlu bir mirasa sahip çıkmanın idrakiyle; gerektiğinde tereddüt etmeden canımızı ortaya koyarak, milletimizin ve vatanımızın birlik ve beraberliğini daim kılmak için mücadele edeceğimizden kimsenin şüphesi olmasın."

"100. Yılını kutladığımız İstiklal Marşımızın, milletimize ilham olacağı nice asırlar geçirmesini diliyor, böylesine anlamlı bir konu ile, bir asır sonra bir arada olmamıza vesile olan Kur’an Şairi olarak da bildiğimiz, İstiklal Marşımızın Şairi, Mehmet Akif Ersoy’u rahmet ve minnetle anıyoruz."

Basın toplantısına katılanları İstiklal Marşımızı okumaya davet eden “Allah bu Millete bir daha İstiklal Marşı yazdırmasın” diyerek toplantıyı sona erdirdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.