banner49

3600 Ek Gösterge Sözü Yerine Getirilmelidir

Eğitim alanında ve eğitimcilerin yaşadıkları önemli sorunlar konusunda açıklamada bulunan Anadolu EKSEN Genel başkan yardımcısı Mehmet Tırpan, Eşit işe eşit ücret prensibinden hareketle eğitim çalışanlarının hem kurum içinde hem de farklı kurumlarda aynı unvanda görev yapanlar arasında bulunan ücret adaletsizliğinin giderilmesi elzem hale geldiğini söyledi.

3600 Ek Gösterge Sözü Yerine Getirilmelidir

Eğitim alanında ve eğitimcilerin yaşadıkları önemli sorunlar konusunda açıklamada bulunan Anadolu EKSEN Genel başkan yardımcısı Mehmet Tırpan, Eşit işe eşit ücret prensibinden hareketle eğitim çalışanlarının hem kurum içinde hem de farklı kurumlarda aynı unvanda görev yapanlar arasında bulunan ücret adaletsizliğinin giderilmesi elzem hale geldiğini söyledi.

02Haberler.com
02Haberler.com
11 Ocak 2021 Pazartesi 19:53
77 Okunma
3600 Ek Gösterge Sözü Yerine Getirilmelidir

Başkan Tırpan açıklamasında; “Memurların, aylık maaşlarının, emekli olduktan sonra alacakları aylıkların ve emekli ikramiyelerinin belirlenmesinde büyük rol taşıyan ek gösterge önemli bir unsurdur. Ek göstergenin yüksek olması emekli aylığı ve emekli ikramiyesinin de yüksek olacağı anlamına gelmektedir. Bu nedenle memurlar bulunmuş oldukları unvanlarının 1. derece kadrolar için belirlenen ek gösterge rakamlarının yüksek olmasını istemektedirler. Bu durumdan dolayı da ek göstergesi 3600 olan bir memur ile 2500 olan bir memurun alacağı zam oranları ya da maaş miktarları aynı olmaz. Unvanlar arasındaki hiyerarşik yapıda şefler, şube müdüründen sonra gelen ana kademe yöneticilerdir. Yine şefler kendisinden sonra gelen unvanların da üzerinde yer alan bir pozisyonda sorumluluk ve yetki verilmiş personellerdir. Maalesef ek ödeme oranları belirlenirken şefler ile bir üst unvanlı şube müdürleri arasında ki denge makası şeflerin aleyhine bir şekilde açılmıştır. Kamu Kurum ve Kuruluşlarında eşit işe eşit ücret kapsamında "ŞEF" olarak görev yapan personellerin "ek ödeme oranının 170" ve "özel hizmet tazminat oranının 135" olarak belirlenmesi kurum içi ve kurumlar arası ücret adaletsizliğini giderecektir. Ücretli öğretmenlere bir taban aylık belirlendikten sonra ek ders ücreti ödenmelidir. Aynı işi yapan kadrolu öğretmen 5000 lira gibi bir maaş alırken ücretli öğretmene 30 saat ders karşılığı ek ders ödemek adaletsizliğe neden olmaktadır. Aynı zamanda yarıyıl tatilinde sigortalarının kesilmesi ve ücretlerinin kesilmesi ayrı bir problem teşkil etmektedir. Unutmayalım ki ücretli öğretmenler kadrolu öğretmenlerin dayanağı, bir başka deyişle izin alabilme lüksleridir o nedenle Ücretli Öğretmenlerin Maaş ve SGK Problemleri çözülmelidir. Sözleşmeli öğretmen atamalarına son verilmeli, sözleşmeli öğretmenlerin tamamının kadroya geçirilmesi talebimizi dile getiriyoruz. Talebimiz öncelikli olarak sözleşmeli öğretmenliğe son verilmesi, son verilmeyecekse özlük haklarındaki sıkıntıların bir an önce iyileştirilmesidir. PİKTES kapsamında görev yapan öğretmenler, Bu proje kapsamında sözleşmeli olarak yıllardır görev yapan sözleşmeli öğretmenlerin daha önce dershane öğretmenlerine yapıldığı gibi kadrolu olarak ya da 657 4/B Sözleşmeli Öğretmen olarak Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde atamalarının yapılmasını istiyoruz. Söz konusu öğretmenler kadroya atanacakları umuduyla ve yaptıkları görev nedeniyle KPSS den uzaklaşmış ve bir an önce atama beklemektedir.” Dedi.

Öğretmenlerin alanları dışında resen görevlendirilmesi konusuna da dikkat çeken Başkan Tırpan; “222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu’mun 44. maddesi açıktır: ´Öğretmenler kanunlarla veya Cumhurbaşkanlığı kararnameleriyle kendilerine verilen işlerden başka, meslek dışı her hangi bir görevle yükümlü tutulamazlar’ denilmektedir. Tabi ki içinde bulunduğumuz süreçte fedakarlık yapmak gereklidir, ancak fedakarlık isteğe bağlı olmak zorundadır. Vefa destek grupları ve filyasyon çalışmalarında görevlendirilecek olan öğretmenler isteğe bağlı olarak asli görevlerini aksatmadan dilekçe ile başvuru yapmaları kaydıyla oluşturulmalıdır. Milli Eğitim Bakanlığı görevde yükselme ve unvan değişikliği gibi sınavları her yılın belirli bir döneminde belirlediği bir tarihte yapmalı ve bu tarihi sabitlemelidir. Örneğin MEB Unvan Değişikliği Sınavını en son 2015 yılında yapmış ve o sınavdan bu zamana kadar eğitim personelleri fırsat beklemektedir. Sınav tarihlerinin belirsizliği çalışan personelin kafasını sürekli olarak meşgul etmektedir. Aynı zamanda unvan değişikliği sınavlarında bazı kadrolar özellikle ilan edilmeyerek (Saymanlık ve Uzmanlık Kadroları) bu kadrolara sınav yerine bakanlığın taktiriyle yani siyaseten atama yapılmasına bir son verilmelidir. En kısa zamanda sınav tarihleri belirlenmeli, çalışanlara tebliğ edilmeli, zaman sabitlemesine gidilmeli ve atamalarda mülakat yerine liyakat gözetilmelidir. Ülkemizde 50’yi aşkın Turizm Meslek Lisesi, bunun yanında Hizmet İçi Eğitim Merkezleri mevcut olmakla beraber, Halk Eğitim Merkezleri ve Gençlik Merkezinde açılan kurslar mevcuttur. Eğitim sistemimizde Rusça dersi Turizm Meslek Liselerinde 8 saat zorunlu olarak eklenmiştir. Bu ihtiyaçlar birçok ilimizde ücretli öğretmenlerce giderilmektedir. Rusça ve Meslek Dersleri mezunu yüzlerce öğretmen atama beklemektedir. Yapılacak olan ilk atamalarda Rusça ve Meslek Dersleri öğretmenlerinin kontenjanlarının arttırılması gerekmektedir. İçinde bulunduğumuz salgın sürecinde evlerimiz bir eğitim yuvasına dönüşmüş, öğretmenler her ne kadar uzaktan eğitimle derslere devam etse de evlerinde öğrencilerle bire bir ilgilenen ödevlerini yaptıran, kontrol eden gün içinde saatlerini öğrencisine ayıran annelerimiz unutulmamalıdır. Onların bu gayretlerinin küçük te olsa bir maddi ödeme ile ödüllendirilmesi gerektiğini düşünmekteyiz.” Şeklinde konuştu

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner52