banner50

‘Muhtarlar Demokrasinin Temel Taşıdır’

Adıyaman köy ve mahalle Muhtarları meslekî Dayanışma derneği başkanı Abdülkadir Geylani Taş 19 Muhtarlar günü vesilesiyle bir mesaj yayınladı.

‘Muhtarlar Demokrasinin Temel Taşıdır’

Adıyaman köy ve mahalle Muhtarları meslekî Dayanışma derneği başkanı Abdülkadir Geylani Taş 19 Muhtarlar günü vesilesiyle bir mesaj yayınladı.

02Haberler.com
02Haberler.com
19 Ekim 2020 Pazartesi 10:16
40 Okunma
‘Muhtarlar Demokrasinin Temel Taşıdır’

Başkan Taş mesajında; “Genel ve yerel sorunların ilgili kuruluşlara iletilmesinden köprü rolü oynayan muhtarlık, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e taşınan önemli bir yerel yönetim birimidir. Muhtarlık Müessesesi 19 Ekim 1829 tarihinde kurulmuştur. Türkiye Muhtarlar Konfederasyonunun girişimleri sonucu ‘’19 Ekim tarihinin ‘’Muhtarlar Günü’’ olarak kutlanması 19 Ekim 2015 tarihinde Başbakanlık Genelge ile kabul edilmiştir. Bu yıl ‘Muhtarlar Günü’nün beşinci yılını kutluyoruz. Hepimizin muhtarlar günü kutlu olsun. Muhtar kelime anlamı itibariyle; Türk toplumunun tarihsel-geleneksel nitelikleri ile ortaya çıkmış bir kavramdır. Başka bir deyişle; söz sahibi, seçilmiş, eren, ihtiyar anlamı da taşımaktadır. Nasıl siyasi partilerimiz demokrasimizin vazgeçilmez unsurlarıysa, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘’Muhtarlarda demokrasinin temel taşıdır.’’ Muhtarlarımız bir yandan Köy ve Mahalle sakinlerinin devlet kurumlarıyla ilişkilerinde aracı bir rol oynarken, diğer yandan da çağdaş kamu yönetimi anlayışının en temel gereksinimlerinden biri olan katılımcılığın sağlanmasında önemli bir görevi yerine getirmektedir.191. Yılını kutladığımız bugün muhtarlara 82 değişik kanun ve toplam 354 madde de görev verilmektedir. Görev ve sorumluluğu olan muhtarların hiç yetkisi olmaması düşündürücüdür.

Bugün bakıldığında, Yerel Yönetimlerin en küçük birim olan muhtarlığın belki özlük hakları sorunu çözüldü diyebiliriz. Ancak hizmet edebilirlik alanının da her geçen gün daha da daraltıldığı görmekteyiz. Zira bugün, 95 yıllık Köy Kanunu ve 75 yıllık Mahalle Kanunun ile sorunlara çözüm üretmeye çalışan bir muhtarlık müessesi görüyoruz. Mevcut köy kanunu ve mahalle kanunu ile sorunlara aracılık yapmamız mümkün gözükmüyor. O halde köy ve mahalle kanunu yeniden tanımlanmalı, büyükşehirler içinde mahallelerin ve yöneticilerinin çalışma alanları yeniden düzenlenmelidir. Yerel yönetimlerin görev ve yetkileri hizmet bütünlüğü açısından birbirine entegre edilerek kamu hizmetlerinin idari ve mali özerklikleri içinde sunulması sağlanmalıdır. Mahalle muhtarları kendi mahalleleriyle ilgili, belediyelerin stratejik plan yapım süreçlerinde, ihtisas komisyonlarında, İmar ve bayındırlık, çevre ve sağlık, plân ve bütçe, eğitim, kültür, gençlik ve spor, meclis toplantılarında, mahallelerine ilişkin görüş ve yaklaşımları iletebilmeleri ve belediyenin, mahalleleri ilgilendiren konularda, ilgili mahalle yönetimlerini muhatap alma zorunluluğu yasal hale getirilebilir. Belediye Meclisi kararlarının mahalle muhtarlıklarında ilan edilmesi, meclis gündeminin önceden mahalle halkına duyurulması ve sakinlerin toplantıları izlemeye davet edilmesi, kent yönetimine ve yaşamına bilinçli katılım imkânı sağlayabilir. Mahallenin, merkezi ve yerel işlevleri birlikte yürüten özgün konumunu sürdürmesi öngörülmelidir. Bu duygu ve düşüncelerle bu günün ‘Muhtarlar Günü’ ilan edilmesine vesile olan başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve içişleri bakanımız Süleyman Soylu’ya siyaset kurumlarına ve Türkiye Muhtarlar Konfederasyonuna teşekkür ediyorum. Geçmişte bu müessesede görev yapmış arkadaşlarımıza gelecek yaşamlarında başarılar diliyorum. Ayrıca, bugün aramızda olmayan, bu müesseseye hizmet etmiş ebediyete göç eden muhtarlarımızı da rahmet ve minnetle anıyorum. Ve tüm muhtarlarımızın 19 Ekim muhtarlar gününü kutluyor başarılarının devamını diliyorum.” Şeklinde konuştu

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.