banner45

ADIYAMAN SMMO’DAN DUYURU

509 SAYILI VERGİ USUL KANUNUNA İLİŞKİN TEBLİĞ HAKKINDA KAMUOYUNA DUYURU

ADIYAMAN SMMO’DAN DUYURU

509 SAYILI VERGİ USUL KANUNUNA İLİŞKİN TEBLİĞ HAKKINDA KAMUOYUNA DUYURU

Metin Harıkçı
Metin Harıkçı
23 Ekim 2019 Çarşamba 13:07
387 Okunma
ADIYAMAN SMMO’DAN DUYURU

19.10.2019 tarih ve 30923 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 509 sayılı Vergi Usul Kanununu Genel Tebliği ile elektronik uygulamalara (e-fatura,e-defter,e,Arşiv,e-Sevk İrsaliyesi,

e-Serbest Meslek Makbuzu,e-Müstahsil Makbuzu,e-bilet Vd.) yönelik geçiş sürelerinde , zorunluluk kapsamlarında ve belge türlerinde çok önemli değişiklikler yapılmıştır.

Ayrıca aynı gün ve sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan 240 ve 456 sayılı Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğinde de bazı önemli değişiklikler yapılmıştır.

e-uygulamalara yönelik yapılan değişikliklerin kısa özeti ekte bilgilerinize sunulmuştur.

Bu değişiklikler vergi mükelleflerinin belge düzeni iç işleyiş sistemlerinde önemli değişimlerin yaşanmasını,vergi ve muhasebe süreçlerinin daha hızlı bir şekilde elektronik ortama taşınmasını beraberinde getirmektedir.

Vergi mükelleflerinin yapılan mevzuat değişikliklerine uyum sağlamamaları halinde cezalar ile karşı karşıya kalacakları da bu tebliğlerde açıklanmıştır.

Vergi mükelleflerinin bu değişikliklere uyum sağlayabilmeleri için geçiş sürelerine uygun bir şekilde altyapı (Personel temini,başvuruların yapılması,mali mühür,yazılım,entegratör temini vb.) çalışmalarını yapmaları gerekmektedir.

Bu itibarla önümüzdeki tarihlerde TÜRMOB tarafından görevlendirilecek bir eğitmen tarafından söz konusu değişikliklere ilişkin ayrıntılı bir seminer odamız tarafından gerçekleştirilecektir.Söz konusu eğitimin içeriği bütün mükellefleri ilgilendirdiğinden dolayı Ticaret Odası salonunda,Ticaret ve Sanayi Odası üyelerinin ve Esnaf odaları üyeleriyle birlikte,serbest meslek ile iştigal eden meslek odaları üyeleri ve Adıyaman Vergi Dairesinden de katılımcıların olduğu geniş çaplı bir seminer düzenlenmesi planlanmıştır.

Eğitim tarihi , mükelleflerimizle ve odalarımızla paylaşılacaktır.Söz konusu tebliğler hakkında mükelleflerimizin bugüne kadar hep yanında ve destekçisi olan mali müşavirleri ile irtibata geçmeleri ve söz konusu değişikliklerle ilgili bilgi almaları cezai müeyyidelerle karşılaşmamaları için önemlidir. Kamuoyuna saygılarıma ..

M.Murat Koca

Adıyaman Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası Başkanı

EK-1

AÇIKLAYICI BİLGİ NOTU RESMİ GAZETE TARİHİ 19 EKİM 2019

SAYISI 30923

MEVZUAT TÜRÜ Vergi Usul Kanunu Genel Tebliği

SERİ NO 509

AÇIKLAMA Tebliğ ile;

- e-Fatura uygulamasına geçme zorunluluğu bulunan mükelleflerin aynı zamanda e-Arşiv Fatura uygulamasına da geçmek zorunda olduğuna ilişkin düzenleme yapılmıştır.

- e-Ticaret paydaşı olan internet satış platformları, internet ortamında ilan yayınlayanlar ve internet reklam aracılarının e-Fatura ve e-Arşiv Fatura uygulamasına geçmek zorunda olduğuna ilişkin düzenleme yapılmıştır.

- e-Arşiv Fatura uygulamasına dahil olmayan mükelleflerce, 1/1/2020 tarihinden itibaren düzenlenecek faturaların, vergiler dahil toplam tutarının 30 Bin TL’yi (vergi mükelleflerine düzenlenenler açısından vergiler dahil toplam tutarı 5 Bin TL’yi) aşması halinde, söz konusu faturaların, “e-Arşiv Fatura” olarak Başkanlıkça sunulan e-Belge düzenleme portali üzerinden düzenlenmesi zorunlu hale getirilmiştir.

- Tüm serbest meslek erbaplarının (avukatlar, mali müşavirler, serbest çalışan doktorlar, mimarlar, mühendisler vb.) 2020 yılı Haziran ayından itibaren serbest meslek makbuzlarını e-Serbest Meslek Makbuzu olarak düzenlemesi zorunlu hale getirilmiştir.

- Hal kayıt sistemi kapsamında sebze ve meyvelerin ticareti ile iştigal eden tüccar ve komisyoncuların 1/1/2020 tarihinden itibaren e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye, e-Müstahsil Makbuzu uygulamaları ile e-Defter uygulamalarına zorunlu olarak dahil olmalarına ilişkin düzenleme yapılmıştır.

- Sigorta, emeklilik ve reasürans şirketlerinin Sigorta Poliçeleri ile Sigorta Komisyon Gider Belgelerini, bankaların dekont belgesini, yetkili döviz müesseselerinin de Döviz Alım-Satım belgelerini ve tüm mükelleflerce kullanılan Gider Pusulası belgesinin e-Belge olarak düzenlenebilmesine imkan tanınmıştır.

- Akaryakıt istasyonları dahil olmak üzere EPDK’dan akaryakıt sektöründe faaliyette bulunmaya ilişkin lisans alan tüm mükelleflere Tebliğde öngörülen geçiş zamanlarında e-Fatura, e-Arşiv Fatura, e-İrsaliye ve e-Defter uygulamalarına geçiş zorunluluğu getirilmektedir.

Söz konusu Tebliğe ulaşmak için https://www.gib.gov.tr/vergi-usul-kanunu-genel-tebligi-sira-no509

Son Güncelleme: 23.10.2019 13:15
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner5

banner51