TÜTÜNDE ÖTV İNDİRİMİ SORUNU ÇÖZMEYE YETMİYOR!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Cumhurbaşkanlığı’nın sarmalık tütüne uygulanacak ÖTV indirimini de içeren ve Adıyamanlı tütüncüleri de yakından ilgilendiren kararıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

TÜTÜNDE ÖTV İNDİRİMİ SORUNU ÇÖZMEYE YETMİYOR!

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Adıyaman Milletvekili Av. Abdurrahman Tutdere, Cumhurbaşkanlığı’nın sarmalık tütüne uygulanacak ÖTV indirimini de içeren ve Adıyamanlı tütüncüleri de yakından ilgilendiren kararıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

02Haberler.com
02Haberler.com
27 Mart 2020 Cuma 14:41
95 Okunma
TÜTÜNDE ÖTV İNDİRİMİ SORUNU ÇÖZMEYE YETMİYOR!

TÜTÜNLE İLGİLİ DAHA YAPILACAK ÇOK İŞ VAR

Tutdere “ÖTV indirimi uzun zamandır mücadelesini verdiğimiz ve istediğimiz bir gelişmeydi. Ancak tütünle ilgili her şey tamamlandı gibi bir havaya kapılmak doğru değildir. Sarma tütünle ilgili yasal çalışmalar tamamıyla bitirilmemiştir. Kaçakçılık Kanunundaki üç yıldan altı yıla kadar hapis cezası devam ettiği sürece yapılmış olan çalışmaların bir anlamı olmayacaktır. Kooperatiflerin kurulması, ürettikleri ürünlerin pazarlanması ve diğer hususlara ilişkin ilgili yönetmeliklerin de bir an evvel çıkartılması gerekiyor. Bunun için zamana ihtiyaç vardır. Önümüzde kalan kısa süre içersinde hapis cezasının tamamen kaldırılması veya hiç olmazsa yürürlük tarihinin en az iki yıl daha ertelenmesi gerekir. Bu yapılmadığı sürece risk devam etmektedir. Bu nedenle bütün Adıyaman’ın ekmeğine sahip çıkmaya devam etmesini bekliyoruz. Çünkü rehavet kaybettirir.”dedi.

SAHADA BAŞLATTIĞIMIZ MÜCADELEYİ TBMM’DE SÜRDÜRÜYORUZ

CHP’li TUTDERE, yaptığı açıklamada “Adıyaman çiftçisi, tütün üreticisi mevcut yasakların kalkmasını, tütünün özgürleşmesini beklerken yaklaşık üç yıl önce meclise getirilen bir torba yasa ile geleneksel tütün alım satımının tamamen yasaklanması ve 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası getirilmesi ile karşı karşıya kaldı. O gün sahada tütün üreticilerimizle birlikte “Adıyamanlının ekmeğinden, aşından, işinden elinizi çekin" demiştik. Bu konudaki hassasiyetlerimizi dile getirmiştik. Sesimizi kısmen de olsa duyurmuş ve torba kanunda bir takım değişikliklerin gerçekleşmesini tüm hemşehrilerimizle birlikte sağlamıştık. Sahada başlattığımız tütün mücadelesini milletvekili seçildiğimiz günden bu yana TBMM çatısı altında da sürdürüyoruz. Meclis kürsüsünde defalarca Adıyaman tütününü ve tütün üreticilerinin sıkıntılarını gündeme getirerek taleplerimizi ilettik. Bunun dışında bütçe görüşmelerinde, komisyon toplantılarında ve basın açıklamalarıyla ÖTV indiriminin yapılması, öngörülen hapis cezasının kaldırılması için ilgili bakanlıklara ve cumhurbaşkanına çağrılar yaptık. Bu konuda göstermiş olduğumuz gayretler neticesi 26.03.2020 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren 554 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararı ile sarmalık tütüne uygulanacak Özel Tüketim Vergisinin (ÖTV) %40’a indirilmiş olması başta tütün üreticilerimiz ve ilimiz ekonomisi adına sevindiricidir. Bu konuda emeği geçenlere teşekkür ediyoruz. Ancak bu indirim tek başına yeterli değildir.” ifadelerini kullandı.

HAPİS CEZASININ KALDIRILMASI GEREKİYOR

Tütün üreticileriyle birlikte sahada başlattıkları mücadeleyi TBMM çatısı altında da sürdürdüklerini, bunun karşılığında uzun uğraşlar ve gayretler soncunda sarmalık tütüne uygulanacak ÖTV oranının %40‘a indirildiğini söyleyen TUTDERE bunun tek başına yeterli olmayacağını, diğer mevzuatta da değişiklik yapılması gerektiğini ifade ederek “Daha önce tütündeki hapis cezasının kaldırılmasına ilişkin vermiş olduğumuz kanun teklifi Ak Parti ve MHP oylarıyla reddedilmişti. Ancak biz bu konudaki ısrarcılığımızı sürdüreceğiz. Adıyaman’ın ekmeği, aşı olan tütün tamamen özgürleşinceye kadar çalışacağız. Tütün üreticilerimiz lehinde gerekli yasal çalışmalar yapılıncaya, tütüncüler için büyük tehdit olan 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezasını öngören yasa ortadan kaldırılıncaya kadar hep birlikte mücadeleye devam edeceğiz.” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.