banner50

“Beklentilerimizi karşılayacak teklif, enflasyonun ezemeyeceği maaş istiyoruz”

Dört milyonu bulan memuru, 2 milyonu aşan memur emeklisi olmak üzere 6 milyonun üzerinde emekçiyi ilgilendiren 6. Dönem Toplu Sözleşmeye ilişkin ilk teklif, dün Kamu İşvereni tarafından ifade edildi.

“Beklentilerimizi karşılayacak teklif, enflasyonun ezemeyeceği maaş istiyoruz”

Dört milyonu bulan memuru, 2 milyonu aşan memur emeklisi olmak üzere 6 milyonun üzerinde emekçiyi ilgilendiren 6. Dönem Toplu Sözleşmeye ilişkin ilk teklif, dün Kamu İşvereni tarafından ifade edildi.

02Haberler.com
02Haberler.com
18 Ağustos 2021 Çarşamba 16:00
29 Okunma
“Beklentilerimizi karşılayacak teklif, enflasyonun ezemeyeceği maaş istiyoruz”

Kamu İşveren Heyetinin teklifini adil bir biçimde revize gerektiğini ifade eden Memur-Sen Adıyaman İl Temsilciliği Demokrasi Parkı önünde kitlesel basın açıklaması düzenledi. Basın açıklamasına Memur-Sen’e bağlı hizmet kollarına ait sendikalara üye olan kamu çalışanları katıldı.

Basın açıklamasını okuyan Memur-Sen Adıyaman İl Temsilcisi Ali Deniz kamu işveren heyetinin 2022 içi yüzde 5+6; 2023 içi yüzde 6+6 oranında zam teklifinde bulunduğunu belirterek “ülke gerçekleriyle uyuşmayan ve bizleri tatmin etmeyen bu tekliflerin beklentilerimizi karşılamaktan çok uzak olduğunu tüm kamuoyu bilmektedir. Hükümeti hiç beklemeden yeni bir teklifi çalışmaya davet ediyoruz. Haklarımızı kazanmak, taleplerimizi kabul ettirmek için her türlü eylem, etkinlik ve program için hazır olduğumuzu buradan ilan ediyoruz” dedi.

Kamu çalışanlarının çözüm bekleyen sorunlarının, enflasyon karışışında erimiş maaşlarının en etkili çözüm yerinin toplu sözleşme masası olduğunu vurgulayan Ali Deniz, “6 milyonun üzerinde emekçinin gözü kulağı bu toplu sözleşme masasındadır. Kamu İşvereninin dün açıkladığı teklif, maalesef bu büyük kitlenin beklentilerini karşılamaktan uzak bir görüntü sergiliyor” şeklinde konuştu.

“2022 yılı için yüzde 5+6, 2023 yılı için yüzde 6+6 maaş zammı teklifi, memuru yine enflasyona ezdirecek bir tekliftir. Hâlbuki 2020 yılının Ocak ayında maaş ve ücretinin tamamıyla; 98,5 kg “kıyma” alabilen kamu görevlisi, 2021 yılı Ağustos ayı maaş ve ücretiyle ancak; 65,2 kg “kıyma” alabilmekte. Yine 2020 yılının Ocak ayında maaş ve ücretinin tamamıyla 1917 adet “simit” alabilen kamu görevlisi, 2021 yılı Ağustos ayı maaş ve ücretiyle ancak; 1695 adet “simit” alabilmektedir. 2020 yılının Ocak ayında maaş ve ücretinin tamamıyla yine; 21 adet 18 litrelik “sıvı yağ” alabilen kamu görevlisi, 2021 yılı Ağustos ayı maaş ve ücretiyle ancak; 14 adet 18 litrelik “sıvı yağ” alabilmektedir. 5. Dönem Toplu Sözleşmeden bugüne kadar geçen 19 ayda; kıyma maalesef yüzde 92, pirinç yüzde 50, makarna ise yüzde 37 artmıştır” ifadelerini kullanan Deniz, “kamu görevlilerinin maaşları, enflasyon karşısında her geçen gün, maalesef erimektedir. İki yıl önce gerçekleşen 5. Dönem Toplu Sözleşmede Kamu İşvereni tarafından teklif edilen ve Hakem tarafından verilen maaş zammı; iki yıl için 4+4 ve 3+3 olup toplamda yüzde 14 idi. Ancak 19. ayda gerçekleşen enflasyonun maalesef yüzde 26 olması, Kamu İşvereninin dikkate alması gereken ve ders çıkarması gereken en açık tablodur. Bu nedenle Kamu İşverenine, artık bu yanlış hesaptan bir an önce dönülmelidir diyoruz” dedi.

“Öyle görünüyor ki; bu teklif hazırlanırken çarşı pazardaki fiyatlar, yüksek enflasyon, kurdaki yükseliş, temel ihtiyaç harcamalarındaki artış, alım gücündeki düşüş gözetilmemiştir” diyen Ali Deniz sözlerini şöyle sürdürdü:

“ Kamu İşvereninin sunduğu teklif bu gerçekleri dikkate almayan, yetersiz, eksik ve beklentilerimizin altında bir tekliftir. O nedenle diyoruz ki; memura zammı enflasyon değil, kamu işvereni vermelidir. Kamu İşvereninin dünkü teklifinde; 3600 ek gösterge, refah payı, sözleşmeli personel ile ilgili takvimlendirilmemiş; oranı, kapsamı belirlenmemiş soyut teklifini; oran, kapsam, takvim gibi hususları netleştirerek somutlaştırmasını, tüm kamu görevlilerini mutlu edecek, beklentileri karşılayacak bir teklif sunmasını istiyoruz. 3600 Ek Gösterge konusunda kapsamı genişletilmiş, bütün kamu görevlilerini mutlu edecek, net takvime bağlanmış bir teklif sunulmalıdır.”

“Aynı şekilde sözleşmeli personel konusunda da teklif somutlaştırılmalıdır. Sözleşmeli personelin sorunlarını kökten çözecek kadro eksenli bir çözüm, yarım milyonu aşan sözleşmeli personelin temel beklentisidir. Memurun enflasyonla eriyen maaşının telafisi ancak seyyanen zamla, memurun enflasyona ezdirilmemesi hedefi de, enflasyon farkı vermekle değil, ancak refah payıyla mümkündür.”

“Kamu İşvereninden; yardımcı hizmetlerin genel idari hizmetlere geçirilmesi, vergi dilimi, toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması, görevde yükselme ve unvan değişikliği, bayram ikramiyesi, özel hizmet tazminatı, toplu sözleşme ikramiyesinin artırılması ve benzeri genele ilişkin tekliflerimize de, hizmet kollarına ilişkin tekliflerimize de, karşılık gelecek şekilde titizlikle hazırlanmış teklifleri bekliyoruz. Toplu sözleşme bir oldubittiyle değil, zaman baskısı olmadan pazarlıkla neticelenmelidir. Bunun için de yeni ve kapsamlı bir teklifin hazırlanarak; 5. Dönem Toplu Sözleşmenin zararlarını tazmin edecek, kayıplarımızı giderecek, memuru enflasyona ezdirmeyecek, emeğimize yaraşır yeni bir teklifin pazarlığa imkân tanıyacak şekilde, en geç Pazartesi gününe kadar sunulmasını istiyoruz. Memur-Sen Adıyaman İl Temsilciliği olarak, haklarımızı kazanmak, taleplerimizi kabul ettirmek için her türlü eylem, etkinlik ve program için hazır olduğumuzu bir kez daha buradan ilan ediyoruz.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner57

banner58

banner59