1980 öncesinin çocukları, yani bizler, şimdilerde (neredeyse) her adımda bulunan imkânları hayallerimizde canlandırır, filmlerde gördüğümüz bazı etkinliklere bakar imkanımız olmadığı için içimizi çekerdik...

Meselâ, bilardo...

1970'li yıllarda sadece iki kahvehanede ve üstelik eski bilardo masası vardı. O zamanlarda bilardo masalarının altına fırından alınan ateşi mangala koyarak masayı ısıtırlardı. O zamanlar bizim için çok pahalı bir eğlenceydi, çoğu zaman gizli biriktirdiğimiz cep harçlıklarımızla birkaç saat oynardık... Hatta aynı masayı birkaç arkadaş kiralardık, böylece saat ücretini aramızda paylaşırdık...

Mehmet Yağar'ı o yıllarda Sümer Meydanındaki Kaleye çıkan sokakta bulunan bilardo ve pinpon salonunda bilardo masalarının çevresinden hatırlıyorum.

Benden 3-4 yaş büyüktü, camdan izlediğimiz oyunculardandı, yaşımız 18'i bulunca rahatlıkla gittiğimiz kahvehanede onu izlerdim.

Biz bir vuruşta 10 sayıyı geçince sevinip, çevremize hava atarken Mehmet Yağar, ıstakayı  yani bilardo sopasını eline geçirince 50-100 sayıya "bana mısın" demezdi...

Bilardo Federasyonu kuruluncaya kadar harçlıklarını kahvehanelere veren Mehmet Yağar'a da "başka işin mi yok, ne diye paranı bu toplara harcıyorsun" diyenler onun aslında bilardo sporun Adıyaman'daki öncüsü olacağını tahmin edemezdi...

O günlerin Mehmet Yağar'ı şimdilerin Bilardo Antrenörü ve Hakemi Mehmet Hocası olabilmek için çok ama çok emek harcadı...

Şimdi oğlu Berkan'ı da kendisi gibi Antrenör ve Hakem olarak yetiştiren Mehmet Yağar'a geçmiş yılları hatırlattığımda bakın neler anlattı:

*
"Bilardo sporuna 1975-1976  yıllarında ortaokul gittiğim yaşlarda başladım. O zamanlarda bilardo çok yaygın değildi ve lükstü. İmkânı olan herkesin oynamak istediği güzel bir hobiydi. Sümer Meydanında, Kaleye çıkan sokağın içersinde rahmetli Mustafa Emminin bilardo salonu vardı, oradan geçerken yaşımız tutmadığı için dışarıdan seyrediyorduk..."
..

"Bilardo oynamak için ya sabah kimsenin olmadığı erken saatlerde veya akşam üstü yemek saatlerinde gidip rica edip, paramızın yettiği kadar oynuyorduk. Her geçen gün ve zaman içerisinde kendimi geliştirdim. 79 yılında İstanbul’a gezmeye gittiğimde kaldığım süre içerisinde Beyazıt’ta bulunan Marmara Bilardo Salonuna gidip iyi oyuncuları saatlerce seyredip, onların vuruşlarından bir şeyler öğrenmiştim. Adıyaman’a geldiğimde bilardo salonlarında en iyi oyuncuları yenip 'Bilardocu Yağar'diye adımdan söz ettirmeye başlamıştım.."

"1980 yıllarında Orhan (Kılıç) usta diye Ankara oyuncularından çok üst düzey bir bilardocu geldi ve onunla oynamaya başladım. Orhan Usta bizden çok yaşlı olduğu için kendisine Halo Dayı ismini takmıştık enteresan bir kişiliği vardı, hatta Adıyaman'dan evlilik de yaptı ve Adıyaman'da yaşamaya başladı. Tabiki Orhan Usta, oynadığımızda bizi ezici bir oyun üstünlüğü ile hep yenerdi. Topları yanyana getirdiğinde adeta toplarla dans ederdi, müthiş bir oyun gücü vardı. Onunla da yüzlerce maç yapmışımdır, fakat en fazla 3-4 defa tesadüfen yenmişliğim olmuştur. Bizlere Adıyaman'da bilardoyu çok sevdirmiştir. Onun oyun tekniğine bakarak kendimi daha da çok geliştirdim.."
..

1980 yıllarında bilardo sayısı daha da çoğalmaya başladı, her iki kahveden birinde bilardo masası vardı ve çok yaygındı. Halo Dayı ile maç yaptığımda herkes kağıt oyununu bırakıp bizi izlerlerdi. Karambol bilardomu öyle geliştirdim ki tek istekada 357 sayı rekoruna kadar ulaştım. O zamanlarda il dışından gelen usta bilardocularla maçlar yapıp hep yenmişimdir. Adıyamanımızı bilardoda en güzel şekilde temsil etmişimdir. 1993 yılında Federasyon kurulduktan sonra, 1994 yılında ilk resmî turnuvalara katılmaya başladım. Bu zamana kadar en güzel derecelerim ilimde birinciliğim, bölgesel resmî turnuvalarda ikinci ve üçüncülüğüm olmuştur. 2007 yılında Malatya ilinde yapılan ödüllü resmî Türkiye Şampiyonasında ilk 9 sırada, 2015 yılında Türkiye Şampiyonasında ilk 17'de yer aldım. Türkiye’nin en güzide bilardocuları Savaş Bulut, Murat Naci Coklu, Tayfun Taşdemir, Selim Edez gibi  bilardonun duayenleri ile maçlar yapmanın gururunu yaşamışımdır. Halen bilardo hayatıma aktif bilardocu olarak devam ediyorum.."
..

"Adıyaman Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, Gençlik Merkezinde 5 yıldır bayan sporcu yetiştiriyorum. Bayan bilardo sporcularında iki üç yıl çeyrek finalde ve final etabında yer alan sporcumuz oldu. 2017 yılında Türkiye Bilardo Federasyonu tarafından şahsım tebrik ve takdir edilerek Bayan sporcularda Adıyaman örnek il seçildi. Daha önceleri Türkiye Bilardo Şampiyonası 4-5 bayan sporcu ile yapılıyordu biz Adıyaman olarak 5-6 bayan sporcu ile katılmaya başlayınca bilardo oynayan bayan sporcu sayısı da çoğaldı bu nedenle Bilardo Federasyonu tarafından örnek ilde seçildik.."

Gelelim "ahde vefa" konusunda "Mehmet Yağar ve kıt imkânlarla Bilardo Sporunda Adıyaman'ı temsil eden genç sporculara neler yapabiliriz" sorusunun cevabına;

Öncelikle antrenman yapabilecekleri yeni bilardo masaları ve diğer malzemelerinin arttırılması. Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü desteği haricinde iş adamlarımızın da sponsor katkısı verilebilmesi gerekiyor.

Mesela gelecek ay,  yani 15-29 Şubat tarihlerinde Antalya'da yapılacak olan Türkiye Şampiyonasına katılacak kadın sporcularımıza sponsor desteği olunabilir...

En azından, Mehmet Yağar'ın bu fedâkalıklarına karşılık kalpten "selâm" verilebilir... Teşekkürker Mehmet Hocam, sen adınla bin yaşa!

Mehmet Emin Danış

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Orhan Binicier 2020-01-23 12:07:13

Mehmet Yağar , Adıyamanda bilardo sporunu yarıprofesyonel yada tam profesyonel yapan tüm sporcularda emeği ve katkısı olan değerli bir bilardo ustasıdır.Adıyamanda bilardo sporunun gelişmesi için bilardo sporuna yeni sporcular kazandırmak için insan üstü bir çaba göstermiş fakat memleketin söz sahibi ileri gelenleri tarafından yeterince sahip çıkılmadığı halde yinede yılmadan ,bıkıp usanmadan çalışıp çabalayan , adı Adıyamanda bilardoculuğuyla ve beyefendiliğiyle anılan, bilardo camiasının gurur duyduğu bir değerdir.

Avatar
Memet Yağar 2020-01-25 01:47:02

Bu güzel yorumları için saygı değerli doktorum Orhan Biniciere çok teşekkür ederim.

banner52